Amikor Pavol Dobsinsky több mint száz évvel ezelőtt több kötetben megjelentette a szlovák népmeséket és népmondákat tartalmazó hatalmas munkáját, aligha sejtette, hogy az még száz év elteltével is a szlovák nép egyik legolvasottabb és legközkedveltebb alapműve lesz, olyan nemzeti kincs, amelyen nemzedékek egész sora nő fel, s amelyet fiatalok és idősebbek még ma is egyaránt nagy-nagy élvezettel olvasnak.
S bár a szlovák népmesék fő motívumai nemzetközi eredetűek, részét képezik a közös európai szellemi örökségnek, a mesék megformálása, helyi színeinek erőteljes érvényesülése révén hűen tükrözik a szlovák nép gondolkodásmódját, érzelmeit, vágyait, magát a szlovák nemzeti jelleget.
A szlovák népmesék magyar olvasója számos rokon vonást fedezhet fel a két nép meséiben. Ez korántsem véletlen, hiszen a szlovák és a magyar népet több évszázados közös múlt köti össze, s ez a mesék szellemiségén, világszemléletén is jól érzékelhető.
A szlovák népmesék csodálatosan tündöklő, tiszta és változatos világát, a királyok, királykisasszonyok, a paraszti származású hősök és csúf boszorkányok nemes és gonosz tetteit századunk egyik legkiválóbb szlovák festőművészének, Ludovít Fullának színes illusztrációi teszik érzékletessé.